Artykuły i relacje

17.03.2020

Oigong

Oigong - Skarb chińskiej kultury

W Chinach od tysięcy lat funkcjonowała bardzo wysoko rozwinięta kultura. Szczególnie cenny jest ich wkład w rozwój medycyny i metody kultywowania zdrowia. Opierali swoje koncepcje na idei jedności, swobodnym krążeniu i transformacji energii. Dotyczy to zarówno przyrody jak i ludzi będących jej częścią. Poprzez miliony lat ewolucji, przyroda wytworzyła niezbędne mechanizmy samoregulacji, odnawiania i rozwoju.      Nasze ciała są doskonale przystosowane, aby w pełnym zdrowiu stawiać czoła trudom życia i korzystać z bogactw Natury.
Energia Qi (rodzaj ładunku bioelektrycznego) jest podstawową energią, siłą witalną wszystkich form życia. Nasze ciało, umysł i duch stanowią jedność. Są one ściśle ze sobą związane i uzależnione od środowiska w jakim żyjemy. Niestety, rozwój przemysłu, spirala konsumpcji i pogoń za zyskiem powodują zanieczyszczanie środowiska, oraz stresy związane z pracą i życiem w wielkich aglomeracjach. Życiowej Energii Qi jest dużo mniej w świecie betonowych miast i tworzyw sztucznych, a w przetwarzanej żywności niewiele, albo wcale. To zaburza naturalną wymianę energii, wpływa na kondycję naszego ciała i stan naszego ducha. Popadamy w depresję, apatię albo agresję i różne nałogi, co jeszcze pogarsza sprawę. Ponadto, długotrwałe stresy i napięcia, wpływają negatywnie na powiązane z nimi organy i tak koło się zamyka. Faktem jest, że nie ma praktycznie zdrowych ludzi po 50-tce i rzadko umieramy ze starości, a nie z powodu choroby

Czy można coś z tym zrobić? W dużej mierze tak. Od zarania dziejów człowiek zmaga się z problemami. W medycynie chińskiej uważa się, że rolą lekarza jest przede wszystkim utrzymanie zdrowia. Działanie, gdy choroba już się rozwinie, jest spóźnione, dużo bardziej wymagające i ryzykowne. Odkryto, że poza dietą i lekami, można przywracać równowagę stosując różne ćwiczenia oddechowo-ruchowe. Mają one wpływ na rozluźnienie mięśni, pogłębienie oddechu i wyciszenie umysłu. Poprawiają naturalną pracę układu krążenia, zwiększają dotlenienie i stymulują pracę organów wewnętrznych. Zauważono też, że naśladowanie ruchów i postaw zwierząt z natury długo żyjących, o dużej energii witalnej, poprawia także nasz poziom energii i lepszą jej cyrkulację. To przywraca równowagę samoregulacji organizmu i przedłuża życie. Od blisko dwóch tysięcy lat znane są formy tzw " Zabaw 5 zwierząt' i inne ćwiczenia wzmacniające krążenie energii. Zwiększają one absorpcję tlenu, likwidują napięcia wywołane stresem czy chorobą, oraz wzmacniają stawy i mięśnie, Są to proste układy, łatwe do wykonania i nie wymagające dużo czasu, czy miejsca.

Ciało i umysł są jednością. Potrzebujemy ruchu, świeżego powietrza, dobrego pożywienia, odpoczynku i aktywności. Gdy organizm jest wypoczęty i zrelaksowany, umysł i duch jest zrównoważony i spokojny. Reszta dzieje się sama. Na tym polega cud samoregulacji i właściwego krążenia energii. Podstawą jest regularna praktyka, zmiana złych nawyków, życie w równowadze. Tym jest Qi Gong - sztuką kultywowania szczęśliwego życia. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele mogą zdziałać proste ćwiczenia odblokowujące nasz potencjał.


Jak zachować zdrowie

Qigong to sztuka kultywowania zdrowego i szczęśliwego życia do późnej starości. Na jakość naszego życia wpływają cztery główne czynniki. Są to:

  • Środowisko, otoczenie, przyroda wokół nas
  • Rodzaj pożywienia, dieta
  • Rodzina, relacje z ludźmi
  • Nasza aktywność, cel, nawyki, sposób bycia


W każdym z tych obszarów powinniśmy mieć dobrze poukładany, harmonijny sposób funkcjonowania, zapewniający naturalny przepływ energii i zdolność jego przywracania.

Nie każdy ma możliwość mieszkania poza miastem w otoczeniu przyrody, w zdrowym środowisku. Ale nawet mieszkając w dużym mieście można w miarę możliwości przebywać jak najczęściej w parku, robić wypady i wycieczki (np. w weekend) do lasu) itp. W mieszkaniu dobrze jest zorganizować przestrzeń bogatą w ujemnie zjonizowane powietrze (kwiaty, paprocie, inne rośliny, nawilżacze powietrza)
Pożywienie jest często głównym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie i stan organizmu. Jest bardzo wiele poradników jak jeść zdrowo i smacznie. Warto poświęcić na to trochę czasu. Wybierajmy produkty świeże, nieprzetworzone, zachowujące swoja energię witalną.
Nasz charakter, stosunek do innych ludzi kształtuje się od dziecka. W kochającej się rodzinie dobre relacje są czymś naturalnym. Jeśli sami ze sobą czujemy się dobrze, innym też z nami będzie dobrze. To, co powinniśmy zapewnić sobie w tej dziedzinie, to przede wszystkim własną przestrzeń, własną w jakimś zakresie stabilność i niezależność finansową i własne poczucie wartości. To ściśle związane jest z naszą aktywnością, funkcjonowaniem, nawykami i sposobem bycia. Powinniśmy mieć ukształtowane Centrum, napędzające nasze działanie i aktywność. Jakiś cel, pasję, coś na tyle istotnego, aby dawało nam radość, satysfakcję, możliwość działania i rozwoju. To jest najważniejszy punkt. To będzie nasze schronienie i źródło siły w trudnych sytuacjach.

Wokół czego można rozwinąć własne Centrum? Może to być rozwój duchowy, praktyka religijna (bez fanatyzmu i negatywnych emocji) Może to być jakieś hobby, pasja, np. muzyka gra na instrumencie, malarstwo, czy inne rodzaje sztuki. Powinno to być coś wymagającego zaangażowania, coś co lubimy i możemy robić. Wokół tego stopniowo ukształtują się inne formy aktywności, konieczne do zachowania równowagi i harmonii w naszym życiu. Wiele osób twierdzi, że chciałoby coś robić, ale nie mają energii ani zapału. Utknięci w starych nawykach, nie są w stanie wyrwać się z apatii i utartych kolein. To jest właśnie stan zastoju w krążeniu energii.
Różne są przyczyny powstania takiego zastoju, ale w konsekwencji będzie to rzutować na całe nasze życie. Zaczną się problemy z emocjami, relacjami i, wcześniej czy później, skończy się problemem ze zdrowiem.
Często powodem jest nadmiar tzw. jonów dodatnich w powietrzu (charakterystyczny dla betonowych bloków z dużą ilością tworzyw sztucznych, wykładzin, paneli) występujący też przy komputerach, telewizorach. Jeśli mamy nawyk oglądania programów tv. do późna, np. w sypialni, to w sposób oczywisty źle sypiamy. Jesteśmy potem zmęczeni, podkręcamy się kawą, słaby apetyt rano, nadrabiamy objadaniem się wieczorami, czy np. słodyczami. Siedząca praca, często przy komputerze, ciągły pospiech, zmęczenie, brak energii. Wieczorem padamy przy tv i koło się zamyka.

Po latach takiego funkcjonowania, mamy już wyrobione nawyki i ukształtowane problemy ze zdrowiem. A wystarczą drobiazgi, parę roślin w sypialni, dobry sen, rozsadek w jedzeniu, trochę ruchu. Dobry sen i ruch to podstawa. To regeneruje organizm. Mamy energię i chęć działania. Możemy zacząć cos zmieniać. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że to te drobiazgi kształtują nasze życie i zdrowie. Po latach bardzo trudno się wyrwać z kolein starych nawyków, ale gdy uruchomimy pozytywna spiralę sprzężenia zwrotnego, przy odrobinie dyscypliny, możemy zdziałać cuda.
Musimy uruchomić to pozytywne sprzężenie zwrotne samoregulacji organizmu i wzmacniania naszej energii witalnej. Ćwiczenia Qigong doskonale się do tego nadają i w połączeniu z pozostałymi zewnętrznymi uwarunkowaniami, znacznie przyspieszają proces oczyszczania i wzmacniania naszego organizmu, oraz zwiększenie odporności na stresy i choroby

 

Praktyka Qigong - Dlaczego to działa?

Ciało, umysł i duch, jak już było powiedziane wcześniej, stanowią jedność. Organy wewnętrzne, układ krążenia, mięśnie, struktura kostna, a także intelekt i emocje, w sensie energetycznym, to jeden zespół naczyń połączonych. Oznacza to, że jakiekolwiek zaburzenie w swobodnym krążeniu i wymianie energii odbija się we wszystkich tych obszarach równocześnie. Gdy ciało jest wyczerpane np. fizycznym wysiłkiem, nie jesteśmy w stanie skupić się, ani logicznie myśleć i nie mamy zapału do niczego. Długotrwałe problemy emocjonalne, zawsze odbijają się też na naszej sferze fizycznej i zakłócają funkcjonowanie organów wewnętrznych. Powodują nadmierne napięcie mięśni, osłabienie krążenia i zaburzeniu swobody oddechu. Fizyczne osłabienie, brak ruchu, utrwalone napięcia wynikające ze złej postawy, powodują zastoje w krążeniu i osłabienie zdolności oczyszczania i samoregulacji organizmu.
Często praca lub szkoła, wymusza długotrwałe siedzenie i deformacje kręgosłupa. Zmęczeni, po powrocie do domu, spędzamy kolejne godziny przed telewizorem czy komputerem. Pomijając zastoje i blokady wywołane brakiem ruchu i złą postawą, narażeni jesteśmy dodatkowo na promieniowanie monitorów, co osłabia wewnętrzny ładunek bioenergetyczny.
Ta zależność umożliwia na szczęście również oddziaływanie w odwrotnym kierunku. Poprzez zewnętrzne bodźce, jesteśmy w stanie wywołać korzystne sprzężenie zwrotne i przywrócić naturalne krążenie energii i efekt samoregulacji systemu.

Pierwszy obszar wpływu to rozluźnienie ciała i regulacja oddechu. Właściwa postawa, łagodne ruchy otwierające klatkę piersiową i przeponę, świeże powietrze. To dostarcza więcej tlenu do krwioobiegu i uruchamia procesy spalania i oczyszczania.
Kolejnym wpływem jest oddziaływanie na układ krążenia. Pobudzenie mięśni i stawów poprzez specjalne zestawy ćwiczeń wzmacnia krążenie w wybranych obszarach i aktywizuje również organy wewnętrzne. Ważne jest, aby ruchy nie były zbyt dynamiczne i nadmiernie obciążające serce. Delikatne napinanie mięśni działa jak pompa na naczynia krwionośne i pobudza krążenie bez przyspieszania akcji serca.
Ostatnim obszarem, na który oddziałujemy, jest układ nerwowy. Poprzez relaks, wyciszenie umysłu, uzyskujemy wewnętrzny spokój i równowagę ducha.

To jest układ zamknięty i uruchamiamy pozytywne sprzężenie zwrotne. Tak jak w zespole zbiorników z wodą połączonych kanałami, gdzie przepływ jest utrzymywany, albo samoistnie poprzez różnicę poziomów, albo układ pomp. Gdy zatkają się przepusty w zbiornikach, lub zarosną kanały łączące, przepływ jest hamowany. Powstają zastoje i woda się zanieczyszcza. Urządzenia napędzane przepływem zaczynają wówczas źle pracować i cały skomplikowany system zależności się zacina.
Często zaczyna się to od drobnego zastoju i z czasem coraz większe obszary zostaję zablokowane. Lekkie pobudzenie przepływu, przyspiesza nurt, zwiększa drożność kanałów i układ zaczyna się oczyszczać. Tak, w dużym uproszczeniu, działa mechanizm samoregulacji i oczyszczania ciała poprzez pobudzanie przepływu energii ćwiczeniami Qigong.
Nie zapominajmy też o dużym wpływie środowiska, jakości jedzenia i równowadze Yin-Yang w aktywności i odpoczynku.

 

17,03.2020                                                                                Jarosław jodzis