Artykuły i relacje
17.03.2020
OigongOigong - Skarb chińskiej kultury W Chinach od tysięcy lat funkcjonowała bardzo wysoko rozwinięta kultura. Szczególnie cenny jest ich wkład w rozwój medycyny i metody kultywowania zdrowia. Opierali swoje koncepcje na idei jedności, swobodnym krążeniu i transformacji energii. Dotyczy to zarówno przyrody jak i ludzi będących jej częścią. Poprzez miliony lat ewolucji, przyroda wytworzyła niezbędne mechanizmy samoregulacji, odnawiania i rozwoju. Nasze ciała są doskonale przystosowane, aby w pełnym zdrowiu stawiać czoła trudom życia i korzystać z bogactw Natury. Czy można coś z tym zrobić? W dużej mierze tak. Od zarania dziejów człowiek zmaga się z problemami. W medycynie chińskiej uważa się, że rolą lekarza jest przede wszystkim utrzymanie zdrowia. Działanie, gdy choroba już się rozwinie, jest spóźnione, dużo bardziej wymagające i ryzykowne. Odkryto, że poza dietą i lekami, można przywracać równowagę stosując różne ćwiczenia oddechowo-ruchowe. Mają one wpływ na rozluźnienie mięśni, pogłębienie oddechu i wyciszenie umysłu. Poprawiają naturalną pracę układu krążenia, zwiększają dotlenienie i stymulują pracę organów wewnętrznych. Zauważono też, że naśladowanie ruchów i postaw zwierząt z natury długo żyjących, o dużej energii witalnej, poprawia także nasz poziom energii i lepszą jej cyrkulację. To przywraca równowagę samoregulacji organizmu i przedłuża życie. Od blisko dwóch tysięcy lat znane są formy tzw " Zabaw 5 zwierząt' i inne ćwiczenia wzmacniające krążenie energii. Zwiększają one absorpcję tlenu, likwidują napięcia wywołane stresem czy chorobą, oraz wzmacniają stawy i mięśnie, Są to proste układy, łatwe do wykonania i nie wymagające dużo czasu, czy miejsca. Ciało i umysł są jednością. Potrzebujemy ruchu, świeżego powietrza, dobrego pożywienia, odpoczynku i aktywności. Gdy organizm jest wypoczęty i zrelaksowany, umysł i duch jest zrównoważony i spokojny. Reszta dzieje się sama. Na tym polega cud samoregulacji i właściwego krążenia energii. Podstawą jest regularna praktyka, zmiana złych nawyków, życie w równowadze. Tym jest Qi Gong - sztuką kultywowania szczęśliwego życia. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele mogą zdziałać proste ćwiczenia odblokowujące nasz potencjał. Jak zachować zdrowie Qigong to sztuka kultywowania zdrowego i szczęśliwego życia do późnej starości. Na jakość naszego życia wpływają cztery główne czynniki. Są to:
Nie każdy ma możliwość mieszkania poza miastem w otoczeniu przyrody, w zdrowym środowisku. Ale nawet mieszkając w dużym mieście można w miarę możliwości przebywać jak najczęściej w parku, robić wypady i wycieczki (np. w weekend) do lasu) itp. W mieszkaniu dobrze jest zorganizować przestrzeń bogatą w ujemnie zjonizowane powietrze (kwiaty, paprocie, inne rośliny, nawilżacze powietrza) Wokół czego można rozwinąć własne Centrum? Może to być rozwój duchowy, praktyka religijna (bez fanatyzmu i negatywnych emocji) Może to być jakieś hobby, pasja, np. muzyka gra na instrumencie, malarstwo, czy inne rodzaje sztuki. Powinno to być coś wymagającego zaangażowania, coś co lubimy i możemy robić. Wokół tego stopniowo ukształtują się inne formy aktywności, konieczne do zachowania równowagi i harmonii w naszym życiu. Wiele osób twierdzi, że chciałoby coś robić, ale nie mają energii ani zapału. Utknięci w starych nawykach, nie są w stanie wyrwać się z apatii i utartych kolein. To jest właśnie stan zastoju w krążeniu energii. Po latach takiego funkcjonowania, mamy już wyrobione nawyki i ukształtowane problemy ze zdrowiem. A wystarczą drobiazgi, parę roślin w sypialni, dobry sen, rozsadek w jedzeniu, trochę ruchu. Dobry sen i ruch to podstawa. To regeneruje organizm. Mamy energię i chęć działania. Możemy zacząć cos zmieniać. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że to te drobiazgi kształtują nasze życie i zdrowie. Po latach bardzo trudno się wyrwać z kolein starych nawyków, ale gdy uruchomimy pozytywna spiralę sprzężenia zwrotnego, przy odrobinie dyscypliny, możemy zdziałać cuda.
Praktyka Qigong - Dlaczego to działa?
Ciało, umysł i duch, jak już było powiedziane wcześniej, stanowią jedność. Organy wewnętrzne, układ krążenia, mięśnie, struktura kostna, a także intelekt i emocje, w sensie energetycznym, to jeden zespół naczyń połączonych. Oznacza to, że jakiekolwiek zaburzenie w swobodnym krążeniu i wymianie energii odbija się we wszystkich tych obszarach równocześnie. Gdy ciało jest wyczerpane np. fizycznym wysiłkiem, nie jesteśmy w stanie skupić się, ani logicznie myśleć i nie mamy zapału do niczego. Długotrwałe problemy emocjonalne, zawsze odbijają się też na naszej sferze fizycznej i zakłócają funkcjonowanie organów wewnętrznych. Powodują nadmierne napięcie mięśni, osłabienie krążenia i zaburzeniu swobody oddechu. Fizyczne osłabienie, brak ruchu, utrwalone napięcia wynikające ze złej postawy, powodują zastoje w krążeniu i osłabienie zdolności oczyszczania i samoregulacji organizmu. Pierwszy obszar wpływu to rozluźnienie ciała i regulacja oddechu. Właściwa postawa, łagodne ruchy otwierające klatkę piersiową i przeponę, świeże powietrze. To dostarcza więcej tlenu do krwioobiegu i uruchamia procesy spalania i oczyszczania. To jest układ zamknięty i uruchamiamy pozytywne sprzężenie zwrotne. Tak jak w zespole zbiorników z wodą połączonych kanałami, gdzie przepływ jest utrzymywany, albo samoistnie poprzez różnicę poziomów, albo układ pomp. Gdy zatkają się przepusty w zbiornikach, lub zarosną kanały łączące, przepływ jest hamowany. Powstają zastoje i woda się zanieczyszcza. Urządzenia napędzane przepływem zaczynają wówczas źle pracować i cały skomplikowany system zależności się zacina.
17,03.2020 Jarosław jodzis
|